Une Rituaalid

Blogi

Kommenteeri

 Mõni kasutab kõrvatroppe, mõnel on spetsiaalsed unesokid. Hea seks või pooleldi diivanil maha magatud krimiseriaal. Osad võtavad tableti, osad tummisemad sõõmud veini, mõni neid mõlemaid. Loetakse palveid, eneseabi või raha. Nahka seljast kraapiv kuum dušš. Hundi kauge ulg ja soojuspumba lakkamatu mürin. Peas keerlevad mõtted tänasest, homsest, elust, kaelkirjakutest mootorratastel… oot, see vist oli juba uni? Nii, nüüd ma ei jäägi magama…

  Hea uni on aina haruldasem nähe ja seda ärevamalt läheme õhtul voodisse, sest kardame, et jälle ei saa magada. Kuid hommik saabub ikka ühel ja samal ajal, äratuskella range heli saatel.

  Sestap leiutamegi endale unerituaalid, et saada jõudu järgmiseks päevaks, et olla puhanud ja rõõmsa näoga. Paremini teha oma tööd, kasvatada lapsi, armastada iseennast või abikaasat. Jõudu, et olla parem mina. Jõudu, et üldse olla? Kuid, mis on sest kasu, kui mõned tunnid peale edukat rituaali läbiviimist, tuleb ärgata, sest on külm või palav. Tekk on läinud niiskeks või ei tundu mugav. Ning algab katsetamine, lükkan vasaku jala põlveni teki alt välja, keeran ennast pool kõhuli ja padjal teise külje. Natukese aja pärast tunned, et varbad on külmad ja selg ikka märg. Tõmban jala tagasi teki alla, samal ajal ülevalt lükkan tekiserva poolde selga. Ah, padi on jälle soojaks läinud. Keeran patja ja mässin teki jalgevahele. Viskan teki üldse maha. Ei, külm, tõmban tagasi peale. Muidugi veel hullem on siis, kui keerad ennast kerra ja teki üle pea ning ikka on külm. Nii külm, et ei lähe suurest toast diivanitekki ka tooma.

  Paremal juhul jääd peale sättimist kohe magama, halvemal juhul tulevad jälle pähe mõtted ning uinud vahetult enne kella helisemist. Ja nii mitmel ööl nädalas? Maailmarekord olla järjest magamata on 11 päeva ja 25 minutit. Selge, et selline asi mõjub halvasti südamele, vererõhule ja ajule. Kuid sellel härrasmehel lakkas mõtlemisvõime pea üldse. Keset numbrite järjest lugemist, ta unustas, mida tegi. Lisaks sellele täheldati temal seletamatult halba tuju. Uni on mõistatus, kui teda pole ja ka siis kui on. Nii ongi eriti hea, kui saad magama minna teadmisega, et seda jama sinul pole. Lähed magama ja ärkad hommikul. Non-stop uni, magad nagu masin või beebi.

  Selle jaoks on loodus ammu välja mõelnud kõige parema materjali - lambavill. Vahet pole, kas väljas on 30 kraadi sooja või külma. Kas sajab vihma või tuiskab lumi. Lambad krõmpsutavad rahulikult edasi ja lasevad silmagi looja. Meie kodumaise lambavilla täidisega teki all magamine võib alguses isegi ehmatav tunduda - sul pole külm ega soe. Vaid täpselt õige. Imelik tunne. Lamba tunne? Oi kui hea. Ei higista, ei külmeta. Ja unenäod viivad sind kõige imelisematesse paikadesse. Pole enam isegi head Hispaania Riojat selleks vaja. Või noh, klaasikese vahel ikka tahaks.

 

Sinu ja lambavilla terviseks!

WILD by NATURE


VAATA MEIE TOOTEID

Lisa kommentaar

Email again: