Kommenteeri

Igal aastal hävitatakse Eestis u 200 tonni villa.

 Kujuta ette, sul on midagi, mis hoiab talvel soojas ja suvel jahedas. On pehme, ülimõnus vastu nahka ning puhastab õhku su ümber. Sobib kõikjale sinu koju, voodisse, maja seina, ümber keha ja laste. On allergiavaba, looduslik ja keskkonnasäästlik. Seda on kasutanud sinu esivanemad tuhandeid aastaid, et luua kaitstuse tunnet, ravimaks keha ja toomaks hingele heaolu. Kas see oleks asi, mida viskaksime ära sadades tonnides igal aastal?

 Võib öelda, et lambavill on üks looduse tippteostest.

  Täna, kahjuks, on Eestis see imetabane materjal lambakasvatajatele hoopis umbrohi. Muudkui pügad, aga teha sellega pole midagi. Seetõttu villa põletatakse, maetakse maha, jäetakse hunnikutesse mädanema või koguneb see üha paisuva pallina lakas. 

Miks see nii on?

  Talunikud ütlevad, et pole nõudlust. Tõepoolest, kodumaist villa kasutavad vaid loetud käsitöölised, sokkide, kinnaste ja teiste lihtsamate asjade (suveniiride) valmistamiseks. Seeläbi saab öelda, et pole pakkumist. Nii istume põnevas turusituatsioonis, kus ühed ei anna ja teised ei oska tahta ning väärt kraam muudkui mädaneb.

 Otsustasime proovida.

  Teoorias teab meist enamik, et lambavill on hea ja kasulik. Tore. Kuid mida ta siis ikkagi täpselt teeb? Palju. Toon näite oma kogemusest. Lambavill annab jõudu ja energiat. Olles nüüd pea aasta maganud villatäidisega tekiga, on see esimest korda elus, kus ei pea öösel ärkama, kuna on liiga jahe või palav. Ei pea tekki tõmbama üle pea või vastupidi, katsetama, kas on piisav kui teki alt on väljas pool selga ja üks jalg või kogu selg ning jalalaba jne. Lähen lihtsalt teki alla ning ärkan hommikul. Loodus on selle hästi läbi mõelnud, lambad on sama villakattega nii suvel kui talvel, neil ei ole samuti külm ega kuum. Tänu villatekile on une kvaliteet metsikult tõusnud ja hommikul olen hästi välja puhanud.


 See on vaid üks argine näide. Kui mõelda suuremalt, siis miks soojustame kodusid tehisliku villaga, mille paigaldamiseks peavad ehitajad pugema kostüümi ja kandma maski? Ning siis paneme sellele kipsist plaadi ette, läheme ise sisse ja hingame edasi. Olen lasknud TTÜ laboris teha katse ja lambavill sai klaasvillaga võrdsed tulemused. Hea küll, lambavillast maja soojustust tänaste võimaluste juures Eestis (veel) pakkuda ei saa, küll aga võime tehisliku naftast tehtud teki asemel magada kodumaisest lambavillast tehtuga ja hoida nii ennast kui kodumaad.

Mõned pildid meie villaväärindamise ahela teisest etapist ehk pesust. Esimene on muidugi pügamine.
 
Vaata kindlasti ka meie tooteid.

Lisa kommentaar

Email again: